Jaká je normální reakce organismu na piercing?
- Pokožka v místě vpichu může být zarudlá, citlivá na dotek, bolet nebo svědit.
- V prvních dnech může docházet k lechkému krvácení, zejména u piercingu pohlavních orgánů.
- V místě vpichu a na šperk se může usazovat bělavý nebo nažloutlý výtok. To není hnis.
- Okolní tkáň se rovněž může v průběhu hojení ke šperku pevně přimknout, což znesnadňuje manipulaci se šperkem za sucha.
Jak se o piercing starat ?
Během počáteční fáze hojení je vpich vystaven infekci a nečistotám zvnějšku-je tudíž nezbytné ho čistit. Nezapomeňte že se piercing vzhledem ke své podstatě nehojí jako jiná zranění.
Čím byste měli piercing čistit:
- slaná voda - Je spolehlivým a zároveň neagresivním desinfekčním prostředkem. Nejlepší poměr je 1 lžička mořské soli (v nouzi je možno použít i sůl kuchyňskou) na 200 ml teplé vody. (Sůl by se měla beze zbytku rozpustit.)
- antibakteriální mýdla – Na našem trhu jsou dostupná antibakteriální mýdla PROTEX (tři druhy podle stupně účinnosti), SAFEGUARD a LIFEBUOY. Vlékárnách je rovněž k dostání tekuté mýdlo AB ANTISEPTIS SKIN WASH obsahující 2% čajovníkového oleje. Je však poměrně drahé.
- Bacroban – Bacroban je lokální antibakteriální mast účinná proti mikroorganismům způsobujícím většinu kožních infekcí. Bakroban se výborně osvědčil při léčení lehkých infekcích piercingu a rovněž při odstraňování přebytečné jizevní tkáně. Jelikož se jedná o antibiotikum, nedoporučuje se jej používat déle než 10 dní. Je k dostání v lékárnách na lékařský předpis.
- Čajovníkový olej – (Tea Tree Oil) Čajovníkový olej je nejsilnější známé přírodní antiseptikum. Má silnou schopnost pronikat do poškozených tkání a jeho účinnost se zvyšuje v přítomnosti krve a hnisu. Nicméně na něj nemálo lidí reaguje alergicky – nikdy by se neměl používat nezředěný. Pravý čajovníkový olej je rovněž poměrně drahý.
...a čím byste piercing čistit neměli:
- izopropylalkohol – velmi vysušuje pokožku
- peroxid vodíku – Nikdy nepoužívejte na čerstvý piercing (s výjimkou piercingu jazyka). Peroxid ničí nově vytvořenou tkáň.
|